Ekspresyjna mimika twarzy to większe ryzyko powstania zmarszczek między brwiami, wokół oczu czy na czole. Całe szczęście toksyna botulinowa, zwana botoksem, nie jest dziś jedynym rozwiązaniem. Co robić, aby nie dopuścić do nowych zmarszczek i wygładzić te, które już pojawiły się na skórze? Sprawdź!

Zmarszczki okolicy oczu, lwia zmarszczka, zmarszczki królicze, marionetki – one wszystkie mogą spędzać sen z powiek i obniżać samoocenę. Dobra wiadomość jest jednak taka, że można się ich pozbyć i co ważne, wcale nie musi to być zabieg redukcji zmarszczek toksyną botulinową.

Zmarszczki mimiczne – czynniki wpływające na ich powstawanie

Czym są zmarszczki mimiczne? To nic innego, jak następstwo skurczów mięśni, które towarzyszą uśmiechaniu się i płakaniu, złoszczeniu się i zdziwieniu. Im aktywniejsza mimika, tym zmarszczki mogą pojawić się wcześniej – nawet przed 30. rokiem życia. Wśród najczęściej pojawiających się zmarszczek mimicznych możemy wymienić:

  • zmarszczki okolicy oczu, tzw. kurze łapki;
  • wokół ust, nazywane zmarszczkami palacza;
  • między brwiami, czyli lwia zmarszczka;
  • boczne bruzdy na nosie, czyli zmarszczki królicze;
  • linie między brodą a policzkami, tzw. zmarszczki marionetki.

 

Mimika to jedno. Na powstawanie zmarszczek wpływ mają również uwarunkowania genetyczne i kondycja skóry – im lepiej będzie odżywiona i nawilżona, tym zmarszczki mimiczne będą pojawiać się później.

Należy również pamiętać, że wraz z upływem czasu zmniejsza się w tkankach ilość kwasu hialuronowego (odpowiada za utrzymywanie nawilżenia) i następuje osłabienie włókien kolagenowych. Efektem tego jest wysuszona i mniej elastyczna skóra, a stąd już prosta droga do zmarszczek.

Wśród przyczyn powstawania zmarszczek mimicznych wymienia się również te, na które my sami mamy wpływ:

  • styl życia, np. opalanie się bez ochrony UV;
  • palenie papierosów;
  • nadużywanie alkoholu;
  • niezdrowa dieta;
  • nieprawidłowa codzienna pielęgnacja skóry.

Ćwiczenia na zmarszczki mimiczne

Ćwiczeniami prosto w zmarszczki? Tak! To jeden ze skuteczniejszych sposobów. Najlepiej sprawdzi się tu joga twarzy – naturalny sposób na piękno i młodość. Wprowadź ją do swoich codziennych rytuałów pielęgnacyjnych, a znikną oznaki zmęczenia, skóra stanie się promienna i bardziej napięta, poprawi się również Twoje samopoczucie.

Joga sprawdzi się w przypadku już istniejących zmarszczek, jak i profilaktycznie, zapobiegając starzeniu się skóry. Oto 4 proste ćwiczenia na wygładzenie skóry twarzy!

  1. Ćwiczenie na poprawę jędrności policzków – nabieramy powietrze i przesuwamy je od jednego policzka do drugiego, mocno napinając przy tym mięśnie policzków.
  2. Stajemy przed lustrem i delikatnie się uśmiechamy. Kąciki ust unosimy na tę samą wysokość. Wysuwamy język i sięgamy nim mocno w górę – nie marszcząc przy tym czoła! Wytrzymujemy 3 lub 4 spokojne oddechy. Powtarzamy 3 razy.
  3. Redukcja zmarszczek mimicznych w górnej części twarzy – ćwiczenia na „lwią zmarszczkę”. Poduszkę dłoni, a więc jej wewnętrzną część, kładziemy na czole, a palce na włosach. Dłonią uciskamy zmarszczkę około 3 sekund, a następnie puszczamy. Powtarzamy 10 razy w 2-3 seriach.
  4. Ćwiczenie pozwalające pozbyć się drugiego podbródka – siadamy w wygodnej pozycji i przyklejamy język do podniebienia, a następnie zsuwamy go w stronę dolnej wargi. Trzymamy kilka sekund. Powtarzamy ruch kilka razy.

Masaż twarzy dla redukcji zmarszczek mimicznych

Usuwanie zmarszczek mimicznych toksyną botulinową zaczyna tracić na popularności. Choć wygładza skórę i ją uspokaja, to jednak blokując przesyłanie bodźców z zakończeń nerwowych do mięśni, mocno ogranicza mimikę i daje efekt maski. Od botoksu lepszym rozwiązaniem jest wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym – efekty zabiegu są bardziej naturalne.

Idealną alternatywą i silną konkurencją dla obydwu procedur jest masaż Kobido Up, szczególnie skuteczny w redukcji zmarszczek mimicznych. Wzmacniając mięśnie, wpływa na poprawę elastyczności skóry. A to właśnie jej wiotkość i brak elastyczności wpływają na powstawanie zmarszczek.

Nazywany liftingiem bez skalpela, masaż Kobido Up ma wiele zalet, m.in.

  • nie wymaga znieczulenia miejscowego, ani żadnego innego;
  • nie wymaga użycia igły i skalpela, dzięki czemu nie dochodzi do żadnych powikłań;
  • preparat medyczny czy kosmetyczny zastępuje znajomością anatomii;
  • stymuluje głębsze warstwy skóry i tym samym pobudza skórę do produkcji elastyny i kolagenu;
  • może być stosowany jako profilaktyka przeciwzmarszczkowa i forma relaksu;
  • jest skuteczny i daje naturalne efekty – bez ryzyka powikłań.

 

Jakie efekty daje masaż twarzy? Przede wszystkim działa jak eliksir młodości, intensywnie stymuluje, dotlenia, odżywia skórę i tym samym poprawia jej kondycję – takich efektów nie zapewni żaden zabieg estetyczny. Wśród innych atutów Kobido Up można wymienić:

  • zmniejszenie napięcia mięśniowego, dzięki czemu wpływa na opóźnienie pojawienia się pierwszych zmarszczek;
  • zmniejszenie widoczności zmarszczek już istniejących;
  • poprawę owalu twarzy.

 

Ponadto:

  • napina, ujędrnia skórę i sprawia, że staje się bardziej promienna;
  • niweluje oznaki zmęczenia;
  • pomaga pozbyć się cieni pod oczami;
  • niweluje obrzęki wynikające z zastoju limfy;
  • leczy bruksizm i pomaga pozbyć się bólów migrenowych.

Produkty wspomagające redukcję zmarszczek mimicznych

Wsparcia w walce ze zmarszczkami mimicznymi można szukać również w produktach do codziennej pielęgnacji skóry. Serum, krem pod oczy i krem do twarzy to absolutna podstawa. Wśród składników kosmetyków warto szukać między innymi:

  • peptydów – wpływają na nawilżenie skóry i jej napięcie. Godne uwagi są przede wszystkim neuropeptydy, których działanie porównuje się do toksyny botulinowej, oraz argirelina, stosowana w celu zapobiegania zmarszczkom mimicznym;
  • antyoksydantów – zwalczają wolne rodniki, odpowiedzialne za starzenie się organizmu;
  • kwasu hialuronowego – zapewnia skórze odpowiednie nawodnienie. Wysokocząsteczkowy kwas hialuronowy utrzymuje wodę w naskórku, kapsułowy wygładza drobne zmarszczki, z kolei niskocząsteczkowy stymuluje syntezę naturalnego kwasu hialuronowego i zapewnia efekt wypełnienia;
  • retinolu – jedna z form witaminy A, która działa na skórę wielokierunkowo, m.in przeciwzmarszczkowo i wygładzająco. Kosmetyki z retinolem należy włączać stopniowo, a stosując je, nie zapominać o ochronie przeciwsłonecznej.

Zdrowy styl życia a zmarszczki mimiczne

Codzienne życie ma olbrzymi wpływ na kondycję skóry. Zmiana stylu życia i sposobu odżywiania, a jednocześnie wypracowanie zdrowych nawyków pielęgnacyjnych pozwolą zachować młodszą skórę lub przywrócić skórze blask i elastyczność.

Przede wszystkim należy wyeliminować czynniki sprzyjające powstawaniu zmarszczek, a więc palenie papierosów, alkohol, solarium, opalanie bez użycia filtrów, brak snu, stres. Uwaga, o właściwej ochronie UV należy pamiętać nie tylko latem!

Kolejny krok to pielęgnacja skóry – systematyczna, oparta na oczyszczaniu, nawilżaniu i odżywianiu skóry. Nie bez znaczenia jest zbilansowana dieta, bogata w antyoksydanty, witaminy i mikroelementy.

Dodatkowo regularna aktywność fizyczna pozwoli zminimalizować stres i poprawi krążenie, co z kolei przyczyni się do poprawy wyglądu skóry.

I oczywiście masaż Kobido Up, który zniweluje bruzdy, odmłodzi i przywróci piękny wygląd, a przy okazji pomoże się odprężyć i zrelaksować.