Jak efektywnie spowolnić niekorzystne zmiany związane ze starzeniem się skóry?

Każdy chciałby jak najdłużej cieszyć się zdrową i młodo wyglądającą skórą bez zmarszczek. I chociaż nie jesteśmy w stanie zatrzymać procesu starzenia, to możemy go znacznie spowolnić. A jak to zrobić? Najpierw trzeba zrozumieć proces starzenia, bo tu tkwi podpowiedź jak skutecznie poprawić wygląd naszej skóry.

Kiedy zaczyna się biologiczny proces starzenia skóry i jakie są jego objawy?

Starzenie skóry zaczyna się ok. 25-30 roku życia i postępuje w sposób ciągły, ale od pierwszych delikatnych do widocznych zmarszczek, mija nawet kilkadziesiąt lat. Początkowo objawy starzenia się skóry są zlokalizowane w górnej partii twarzy np. pierwsze zmarszczki pod oczami, kolejne zaś pojawiają się w dolnej wskutek zmiany owalu twarzy związanej z opadaniem tkanek i wiotkością skóry.

Zmarszczki są najbardziej charakterystycznym i najszybciej widocznym, ale nie jedynym objawem starzenia się skóry. Ich pojawienie się jest naturalnym procesem związanym ze zmianą fizjologii i struktury skóry wraz z upływem czasu.

Główną przyczyną starzenia się skóry jest ubytek kolagenu, z którego w 70-85% składa się skóra właściwa i dzięki któremu zachowuje ona gęstość, sprężystość i elastyczność. Zmniejsza się również ilość kwasu hialuronowego, co przyczynia się do odwodnienia skóry i czyni ją podatną na pojawienie się zmarszczek. Spowalnia metabolizm i skóra coraz wolniej się regeneruje. Coraz cieńsza staje się hydrolipidowa warstwa skóry chroniąca ją przed utratą wody. I zmniejsza się aktywność gruczołów łojowych i potowych, co nasila przesuszenia skóry. Upływ czasu sprawia też, że zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej i zachodzą zmiany w strukturze kości i mięśni.

Jak przebiega proces starzenia się twarzy?

Z upływem czasu osłabiają się mięśnie, zmienia się ich kształt, napięcie, ulegają wydłużeniu bądź skróceniu i ciągną skórę w dół pod wpływem siły grawitacji. Niektóre mięśnie z wiekiem ulegają permanentnemu przykurczowi jak mięśnie czołowe lub okrężne oczu odpowiedzialne za powstanie kurzych łapek i lwiej zmarszczki. Ponadto mięśnie twarzy są przytwierdzone do tkanek inaczej niż pozostałe mięśnie – rusztowaniem dla nich jest skóra, a nie kościec. Nie dość, że skóra robi się coraz cieńsza, to dodatkowo traci rusztowanie i jest obciążona masą mięśniową, co przyczynia się do większego jej rozciągnięcia.
Zmiany zachodzące w strukturze kości i tkanki tłuszczowej zmieniają kształt i proporcje twarzy, co opisuje tzw. zasada odwróconego trójkąta – w młodym wieku podstawa trójkąta jest u góry, a wraz z postępującym starzeniem przesuwa się w dół. Zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej pod oczami i na policzkach, a w okolicy skroni zanika niemal całkowicie. W połączeniu ze spłyceniem i obniżeniem struktur kostnych twarzy powoduje to osłabienie rusztowania mięśniowego, zmniejszenie grubości skóry, pojawianie się zmarszczek i zmianę kształtu twarzy.

starzenie skóry

Czy wszyscy starzejemy się tak samo?

Zdecydowanie nie! Proces starzenia jest normalnym procesem fizjologicznym, ale starzejemy się w różnym tempie. Wpływ na to mają czynniki wewnętrzne jak wiek, zmiany hormonalne czy uwarunkowania genetyczne oraz zewnętrzne jak promieniowanie UV, zanieczyszczenie środowiska, tryb życia, dieta czy nieodpowiednia pielęgnacja skóry. Sposób w jaki będzie starzała się twarz, uzależniony jest także od jej kształtu. Osoby o twarzach owalnych i trójkątnych szybciej zauważą zmiany niż posiadacze okrągłych i pucołowatych twarzy. Spośród wszystkich kształtów twarzy to kwadrat najdłużej pozostanie niezmieniony. Ponadto zmarszczki będą szybciej widoczne na skórze cienkiej i suchej niż tłustej i grubej, podobnie jak na skórze jasna szybciej niż na ciemnej.

Co decyduje, że twarz wygląda staro ?

Zmarszczki, przebarwienia skóry i widoczne naczynka to pierwsze oznaki starzenia, ale nie są one jedynym wyznacznikiem wieku. Wbrew powszechnemu przekonaniu to nie zmarszczki decydują, że wyglądamy staro, ale stan mięśni i objawy takie jak opadający owal twarzy, zapadnięte skronie i policzki czy zmienione proporcje twarzy.

Przeczytaj także: Intensywna stymulacja i odżywienie skóry

Jak spowolnić niekorzystne zmiany na twarzy?

Znając czynniki przyśpieszające starzenie i jego fizjologię jesteśmy w stanie zachować młody wygląd na dłużej. Jedną z najbardziej popularnych naturalnych metod odmładzania jest japoński masaż twarzy, na którym bazuje nasz zabieg KOBIDO UP.
Ten masaż twarzy niezwykle skutecznie stymuluje produkcję kolagenu i elastyny i pobudza komórki naskórka, mięśni i powięzi do regeneracji, dlatego mówi się o nim „lifting bez skalpela”. Usprawnia on funkcjonowanie układów krwionośnego i limfatycznego, które są odpowiedzialne za prawidłowe odżywianie tkanek, ich regenerację i odbudowę. Masaż ten niweluje obrzęki i opuchliznę pod oczami oraz polepsza koloryt skóry. Działa na głęboko położone mięśnie twarzy poprawiając owal, podnosząc opadające policzki i powieki, zmniejszając widoczność bruzd i zmarszczek mimicznych. Wielu specjalistów od masażu twarzy działa wyłącznie na poziomie skóry właściwej, a najlepsze rezultaty osiąga się, pracując na poziomie tkanek głębokich.
Wiedząc, jak przebiega proces starzenia, dostosowujemy zabieg do indywidualnych potrzeb i do budowy anatomicznej twarzy. Starsza twarz ma inne proporcje niż młoda i należy to wziąć pod uwagę przy zabiegu terapii manualnej. Korygując efekty starzenia, staramy się przywrócić właściwe proporcje twarzy i skorygować asymetrię. Nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć profilaktykę przeciwstarzeniową. Oczywiście im wcześniej zaczniemy dbać o skórę, tym wolniej będzie się ona starzeć w przyszłości. Już młodą skórę należy chronić przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych i w odpowiednim czasie zacząć używać dostosowanych do wieku i indywidualnych potrzeb skóry produktów anti-ageing, które pomogą utrzymać elastyczność i jędrność skóry oraz dodadzą jej blasku.
Łatwiej zapobiegać i spowalniać proces starzenia, niż cofać mocno widoczne zmiany. Zadbajcie o skórę dotykiem i cieszcie się zdrowym, młodszym i promiennym wyglądem.