U wielu osób zwykłe przeziębienie czy katar sienny szybko przeradzają się w infekcje zatok. Ból zatok dokucza zwłaszcza przy pochylaniu oraz w czasie snu, a odpowiednie leki na ich odblokowanie powinien przepisać laryngolog. Jednak masaż twarzy, powodujący opróżnienie zatkanych zatok, także jest cenioną metodą łagodzenia dolegliwości.
Niezależnie od tego, czy w zatokach zalega katar bakteryjny, czy wirusowy, odpowiedni masaż przyniesie ulgę i pomoże w radzeniu sobie ze stanem zapalnym.
Zatoki — dlaczego są ważne?
Zatoki przynosowe to puste przestrzenie w kościach czaszki wyścielone błoną śluzową. Istnieje kilka par zatok: zatoki czołowe, szczękowe, sitowe i klinowe. Ich główną funkcją jest nawilżanie i ogrzewanie wdychanego powietrza, a także ochrona organizmu przed zanieczyszczeniami i mikroorganizmami dzięki produkcji śluzu, który wychwytuje drobinki kurzu i bakterie. Zatoki mają także wpływ na modulację dźwięku głosu oraz zmniejszają ciężar czaszki. Problemy z zatokami mogą manifestować się na wiele sposobów, a gdy pojawią się raz, to lubią nawracać. Najczęstszymi objawami są ból i uczucie ucisku w okolicach czoła, nosa, policzków oraz za oczami. Inne symptomy to:- trudności w oddychaniu przez nos,
- wydzielina z nosa, często żółta lub zielona,
- ból gardła,
- kaszel, zwłaszcza nocą,
- osłabienie lub nawet zanik węchu i smaku,
- ból głowy,
- gorączka,
- zmęczenie.
Jak leczyć zatoki?
Istnieje wiele domowych sposobów, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów problemów z zatokami i przyspieszeniu powrotu do zdrowia.- Inhalacje – w przypadku zapalenia zatok para wodna pomaga nawilżyć drogi oddechowe i rozrzedzić śluz. Do miski z gorącą wodą można dodać kilka kropli olejku eterycznego, m.in. eukaliptusowego lub mentolowego, następnie trzeba nachylić się nad miską, przykryć głowę ręcznikiem i wdychać parę przez kilka minut.
- Okłady – domowe sposoby leczenia obejmują także ciepłe okłady na czoło i nos. Zmniejszają ból i uczucie ucisku. Można użyć ciepłego ręcznika lub specjalnych podgrzewanych poduszek żelowych. Dobrze też sprawdza się gruboziarnista sól podgrzana na patelni i zawinięta w lnianą lub bawełnianą ściereczkę.
- Płukanie zatok i nosa – płukanie nosa solą fizjologiczną pomaga usunąć śluz i zanieczyszczenia z zatok. Można użyć gotowych preparatów dostępnych w aptece lub samodzielnie przygotować roztwór soli. Płukanie natychmiast zmniejsza uczucie ucisku w głowie i prowadzi do drenażu zatok.
- Nawadnianie – picie dużej ilości wody pomaga utrzymać nawilżenie górnych dróg oddechowych, co ułatwia usuwanie śluzu i zmniejsza obrzęk błon śluzowych.
- Nawilżanie powietrza – aby nawilżyć powietrze ogrzewane przez kaloryfery, można używać nawilżaczy powietrza lub umieścić pojemniki z wodą na kaloryferach.
- Ciepłe napary z imbiru – imbir działa korzystnie na chore zatoki dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Picie naparu lub herbaty z imbirem pomaga zmniejszyć obrzęk i zwalczać infekcje. Może wspomagać rozrzedzanie śluzu, co ułatwia jego usuwanie z zatok.
- Syrop z cebuli – różne domowe sposoby na przeziębienie czy katar obejmują syrop z cebuli. Cebula zawiera związki siarki, które mają działanie antybakteryjne. Pomagają zwalczać infekcje bakteryjne w zatokach.
- Krople do nosa – w każdej aptece można kupić krople do nosa, które rozrzedzają i ułatwiają usuwanie wydzieliny zalegającej w zatokach. Są pomocne szczególnie w przypadku, kiedy zatkane zatoki uniemożliwiają spanie.
Masaż na zapalenie zatok
Coraz częściej pacjenci z problemami zatokowymi decydują się na skorzystanie z terapii manualnej zatok.- Masaż może być skuteczną metodą, kiedy obrzęk błony śluzowej nosa utrzymuje się dłużej niż kilka dni, a zapalenia błony śluzowej nosa są częste i powodują dokuczliwy ból.
- Masaż zatokowy polega na delikatnym uciskaniu i masowaniu okolic czoła, nosa i policzków. Poprzez stymulację tych obszarów można poprawić krążenie krwi i limfy, co prowadzi do redukcji obrzęku, więc korzystnie wpływa na zatoki.
- Masaż pomaga w łagodzeniu bólu poprzez rozluźnienie napiętych mięśni i poprawę przepływu krwi.
- Poprzez stymulację zatok masaż może pomóc w otwarciu dróg oddechowych i ułatwieniu oddychania.
- Masaż ogólnie relaksuje i redukuje stres, co może przyczynić się do ogólnego poprawienia samopoczucia.
- Masaż wspiera naturalne procesy leczenia organizmu, pomagając w przyspieszeniu powrotu do zdrowia.